no cover -  

Vzdálené připojení, aneb jak přidat externí rádio na BeatZone

Comments · 943 Views

Poměrně často mi chodí žádosti o přidání rádia na BeatZone. Má odpověď je vždy stejná, pokud využíváte SHOUTcast v2 a máte nastaven Authhash, na BeatZone ho určitě najdete, i když chápu že se vždy jednalo o přední stránku s přehledem hostujících rádií. Přes to, že jsem se rozhodl tuto možnost na BeatZone zprovoznit (připravuji), pojďme se podívat na to, jak lze přidat rádio na BeatZone jinak a účelněji.

Většina uživatel SHOUTcast, nebo IceCast serverů určitě ví a nebo si všimla, že existuje funkce Relay (vzdálené připojení). Málo kdo ale ví, z mého pohledu, jak tato funkce funguje. Pojďme si to tedy vysvětlit na příkladu.

Máme rádio vysílající na nějakém hostingu-portu, kterému nestačí kapacita, limit posluchačů. Z nějakého důvodu nemůžeme, nebo nechceme odesílat data na další server, byť třeba výkonnější. Změnit server taky ne, protože adresu stávajícího serveru již máme všude zadanou a je nám to líto měnit. V tuto chvíli můžeme využít zmiňované funkce, kdy se server, který bude mít nastavené vzdálené připojení, připojí k jinému, v našem případě původnímu a začne jej opakovat, chcete-li restreamovat a my získáme bez jakéhokoliv jiného zásahu, celí další výkon a kapacitu toho pripojovaného serveru. 

Předem musím upřesnit, že SHOUTcast server umí opakovat pouze SHOUTcast servery a IceCast zvládne jakýkoliv datový tok.

Na BeatZone lze tuto funkci využít naprosto jednoduše, nastavení zabere troufnu si říci minutu.

SHOUTcast server nastavíme v nastavení portu, kde zadáte do kolonky Relayserver příslušnou IP adresu vzdáleného SHOUTcast serveru a do kolonky Relayport vzdálený port. Poté stačí server restartovat a okamžitě začne opakovat vzdálený server.

U IceCastu musíme zabrousit do nastavení přístupového bodu, kde už je pouze jedna kolonka a to Relay URL, kam zadáme celou url streamu, který chceme opakovat, tedy příklad http://89.221.210.76:7000 případně http://89.221.210.76:7000/stream/1/ kde nám číslo za stream označuje SID. Pak už stačí jen restartovat server.

V tuto chvíli již vaše radio vysílá také přes BeatZone ? 

Vambi nám připravil malí návod, jak vytvořit IceCast server na BeatZone a jak nastavit vzdálené připojení, pojďme se na to podívat. 

Comments