You need flash!
no cover -  

Stromboli

Progressive rock Czech rock art rock hard rock

Stromboli was founded by Michal Pavlíček who is a legend of czech jazz and rock scene.

Additional info in Czech:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Stromboli_%28skupina%29
Additional info in English:
www.michalpavlicek.com

STROMBOLI

(1985 - 1989)

Přelom let 1982-3 jednoznačně patřil na tuzemské rockové scéně fenoménu Pražského výběru. Doba se tvářila zdánlivě uvolněně, v tisku (časopisy Melodie a Mladý svět) se psalo o trochu otevřeněji než v normalizovaných 70. letech, nástup spousty novovlnných kapel jako by vše toto dotvrzoval. Existovaly ovšem signály, že se cosi chystá; černá listina nepřijatelných kapel inspektora kultury, estébáka Trojana byla víceméně veřejným tajemstvím. Přesto běh věcí jara 1983 všechny rockové fanoušky hodně "nasral", a ještě o to víc, že jedním z postižených byl právě Pražský výběr. Soubor se totiž nacházel v čase svého největšího rozjezdu a i když všichni tušili, že k nějakým průserům zákonitě dojít musí, málokdo čekal, že to skončí totálním útokem na celou českou rockovou novou vlnu. A protože záminkami k neblaze proslulým článkům v Tribuně a Rudém Právu byly právě koncerty Pražského výběru v Hradci Králové, Letadla v Hořicích, a texty Jasné Páky, bylo téměř jasné, kdo skončí "na pranýři" jako exemplární případ

Nejhůře zákaz Pražského výběru nesl jeho kytarista Michal Pavlíček. Utápěl se v docela těžkých depresích, které ještě zvýšila emigrace jeho přítele a bubeníka kapely Jiřího "Chomáče" Hrubeše. Přesto se snažil pracovat - v "temných" letech 1983-85 rozprostřel svůj skladatelský um hned do několika projektů. Věnoval se psaní scénické hudby, napsal a natočil album pro zpěvačku Marsyas Zuzanu Michnovou a na jaře 1985 dal dohromady příležitostnou skupinu pro live koncert v rámci festivalu Jazz Praha. Toto instrumentální trio (Pavlíček - lg, "Guma" Kulhánek - bg a Klaudius Kryšpín - ds) brala sice hudební veřejnost jako jakýsi Pavlíčkův návrat do dob jazz-rocku Expanze, či později Horkého dechu (se zpěvačkou Janou Koubkovou), ale vystoupení všechny přítomné překvapilo. Jednalo se o těžko definovatelný nářez, ve kterém byly sice cítit jazzové názvuky ale také, a to hlavně, tvrdý rockový atak (např. skladba "Rychloběžka"). Navíc bylo pro Pavlíčka důležité i to, že se prakticky po dvou letech opět představil na veřejnosti.

Rok 1985 přece jenom znamenal jemné oteplení společenské situace. Pavlíček, Kocáb a Čok natočili pod svými jmény soundtrack k filmu "Hledám dům holubí" a znovu spolu začali nepravidelně zkoušet, takže se jenom čekalo, kdy se obnovený Pražský výběr znovu objeví na koncertních pódiích. Ten na konci roku sice úspěšně pod názvem Výběr absolvoval přehrávky, nicméně Pavlíček začal pošilhávat ještě jiným směrem. Velice se mu líbil vokál zpěvačky Precedens Báry Basikové a jelikož měl napsáno i několik skladeb, které se svoji strukturou vymykaly repertoáru Výběru a jako "na potvoru" se přesně trefovaly do Bářina sférického hlasu, oslovil ji a požádal o spolupráci. Ta na nabídku kývla, takže od února 1986 začala skupina působit pod "eruptivním" názvem Stromboli (Stromboli je sopka v Tyrhénském moři) v obsazení: Michal Pavlíček (lg, voc), Klaudius Kryšpín (ds), Vladimír "Guma" Kulhánek (bg, zároveň Blues Band), Bára Basiková (voc), Vendula Kašpárková (ks, voc, ex-Fanton, ex-Jakub Venzel) a jako host Vilém Čok (voc). Nejasnosti okolo skutečného data "početí" skupiny pak rozťal sám Pavlíček - jako datum vzniku udává ono jaro 1985 a vystoupení na festivalu Jazz Praha. Nakonec nahrávky z něj se objevily i na prvním eponymním dvojalbu "Stromboli", které vlastně shrnovalo prakticky veškerou tvorbu bandu v letech 1985-6.

pokračování zde: http://www.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/kapely/1678-stromboli/


Stromboli has published photos.
TOPlist